Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Abra Official Candidates and Mock Elections 2013

The list of Abra official candidates for the May 2013 elections showed a race by mostly Liberal Party and Nacionalista Party contenders although there are some independents.

The Abra official candidates for congressman for the province’s lone district is a choice between incumbent representative Ma. Jocelyn V. Bernos (Liberal Party), independent candidate Hans Roger S. Luna, and incumbent vice-governor Rolando D. Somera (Nacionalista Party).

For the gubernatorial position, incumbent governor Eustaquio P. Bersamin will be challenged by Joel B. Bersamin, and ex-congresswoman Cecilia S. Luna.

The vice-gubernatorial slate is a fight between incumbent sangguniang panlalawigan member Rosario A. Bersamin and Mailed G. Molina, ex-mayor of Bucloc.

For the Abra official candidates for Sangguniang Panlalawigan, a total of 18 aspirants have filed for the eight positions in the legislative body.

Bangued Cathedral and its Bell Tower, one of tourist spots in Abra Official Candidates

Bangued Cathedral and its Bell Tower, one of tourist spots in Abra | Photo grabbed from skyscrapercity.com

Abra is a landlocked province located on the western side of the Cordillera. It is bounded by Ilocos Norte and Apayao on the north, Mountain Province and Ilocos Sur on the south, Kalinga on the east and Ilocos Sur on the west.

To date, Abra has many tourist attractions, both explored and unexplored. Among them are: the Lady of Victory Statue, the Bangued Cathedral and its Bell Tower, the Bani Hotspring and its living stones, the Century-old Tree in Boliney, the Ikmin River, the Casa Real, Burokibok Mini Park, Abra Mountain Development Educational Center, Cablaan Falls of Lamao, Susok-Narra Falls, Sisim Hotspring, Bucloc River, Bucloc Rice Terraces, Sabangan-Labo Falls, Panawidan Falls, Mapaso Hotspring, Libtec Underground River, Libtec Crystal Cave, Lacub Catholic Church, Abra State Institute of Science and Technology, Lusuac Dam and Lusuac Spring Resort, Nagpawayan Falls, Mt. Patong, Panaklisan Falls, Banaaw Lake, Sto. Tomas Cave, Manabo Irrigation Tunnel, San Jose Church, Sagsagacat Spring Resort, Calm Spring, Ganuay Cave, Brima Resort, Pidigan Old Church, An-anito Lake, Toloboy Resort, Sallapadan Centennial Tree, Nuestra Señora Del Pilar Church, Malanas Overflow Bridge, Angalo’s Footprint, Tangadan Tunnel, Abra River, Don Mariano Marcos Bridge, Tayum Roman Catholic Church, Don Teodoro Brillantes Ancestral House, Gabriela Cariño-Silang Gallery of Fine Arts, Holy Ghost Building, Cellophil Resources Corporation, Sibud-sibud Cave, Mainit Hotspring, Datalan Waterfalls, Tanubong Cave, Kasaniyan-Pingeo Cave, Damanil Waterfalls, Buasao Virgin Forest, Asin Hotspring, and Kimkimay Lake.

Abra Official Candidates 2013 for Provincial Government

PROVINCIAL GOVERNOR

  1. BERSAMIN, EUSTAQUIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. LUNA, CECILIA (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)

PROVINCIAL VICE-GOVERNOR

  1. BERSAMIN, CHARI (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. MOLINA, MAILED (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN

FIRST DISTRICT

  1. ANDANAN, NARDS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BALAO-AS, BENIDO JR.
    (INDEPENDENT)
  3. BERSALONA, DANTE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  4. BIDES, ELMER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. CHONG, JUMEL (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  6. DAYAG, ANTONIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. FONTANILLA, AKAY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. GAYAO, ELMER SR. (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  9. LUPANG, NANSY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

SECOND DISTRICT

  1. ALZATE, BYRONE (AKSYON)
    (AKSYON DEMOKRATIKO)
  2. BACHILLER, ALLEN BRIX (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  3. BALBIN, LIAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BAYLE, TONIET (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BENG-AD, IMPING
    (INDEPENDENT)
  6. CASTILLO, NESTOR (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  7. DICKSON, RAMON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. JENKINS, MARIA ELENA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  9. VENUS, BONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES

  1. BERNOS, MARIA JOCELYN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. LUNA, HANS ROGER
    (INDEPENDENT)
  3. SOMERA, ROLANDO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

Abra Official Candidates 2013 for City/Municipal Government

Abra Official Candidates 2013 – BANGUED

MAYOR – BANGUED

  1. LUNA, RYAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. VALERA, DOMINIC (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – BANGUED

  1. BABIDA, RODERICK (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. SEARES, ALLAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – BANGUED

  1. ADAME, DANILO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BACHILLER,CHRIS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BAROÑA, ESSEX (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BARRAS, ANTHONY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. BELLO, AVE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. BENEDITO, WALTER (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. BERSAMIN, ANN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. BIGORNIA, ANGELITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. BODAÑO,HENRY
    (INDEPENDENT)
  10. BOLANTE, JOEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. BORJA, SALVACION (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. FLORES, POCHI (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  13. GONZALES, DANNY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. LADDRAN, MA. THERESA
    (INDEPENDENT)
  15. LO, JAIME (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. LUCERO, RUTH (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. PEIG, BOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. QUIAMBAO, FELIBANO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. VIADO, FLORENCIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – BOLINEY

MAYOR – BOLINEY

  1. BALAO-AS, BENIDO SR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BALAO-AS, JULIUS
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – BOLINEY

  1. STIMSON, QUERICO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

COUNCILOR – BOLINEY

  1. AGSALLONG, ARNOLD (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. APAYAO, SALABAO
    (INDEPENDENT)
  3. BALAO-AS, DUMLAO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BASINGAN, DOLIENTE
    (INDEPENDENT)
  5. BAYLON, GENEROSO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. BERSAMIN, DOUGLAS (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  7. BOY-OS, SIANITA
    (INDEPENDENT)
  8. LIZALIS, SAMUEL (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  9. LUIS, BENY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. LUMAWIG, HERNAND (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. PAIT, KISSINGER
    (INDEPENDENT)
  12. SANGLADAN, BOBILA
    (INDEPENDENT)
  13. SIANEN, DOMINADOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. STIMSON, EDMUND (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. STIMSON, JAMES
    (INDEPENDENT)
  16. TALAY, BOBBY
    (INDEPENDENT)
  17. TIMMANGEN, HAILEY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  18. WANDASAN, FLORENCIO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – BUCAY

MAYOR – BUCAY

  1. BAROÑA, VICTORINO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – BUCAY

  1. CO, DEVIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – BUCAY

  1. ALCOVER, NIDES (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ASTUDILLO, JORDANI ANICETO(LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BELTRAN, ALBERTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BERNARDEZ, NATHAN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  5. BERNARDEZ, RUDOLFO III (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  6. BERSALONA, MANUEL (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  7. FERNANDEZ, NICIELA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  8. GONZALES, SEFREDO JOHN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. GONZALES, VICTOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. LIZARDO, ONES (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. PALCON, FEBES (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. ROSALES, JULIUS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. ROSALES, MARIO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  14. TADEO, ALEXANDER (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – BUCLOC

MAYOR – BUCLOC

  1. CARDENAS, GODY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. MOLINA, LOIDA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – BUCLOC

  1. BAG-AYAN, BUMUGAS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. LATAWAN, MACBEY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – BUCLOC

  1. ANNIBAN, BRUNO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BANATAO, SHIRLEY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BAULA, RODOLFO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. BAYONGAN, BANNAS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BENIGNO, PREDECTO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  6. BENUAGEN, NOEL (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  7. BRILLANTES, SIDNEY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  8. CALUMNAG, PACITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. CILLO, EUGENE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. COLET, JOHNNY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  11. DAQUIWAS, CLARITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. DOMINGO, NARDZ (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. EUGENIO, JAMES
    (INDEPENDENT)
  14. LIBNAO, RUFO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. LINGAYO, DARWIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. LINGAYO, GABBY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. MANANGBAO, ALBERTO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. MERCADO, SIANITA
    (INDEPENDENT)
  19. PIO, EDISON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  20. SANGOY, PICKETT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  21. TUBBAN, SAGMAYAO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  22. WACNANG, GINA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – DAGUIOMAN

MAYOR – DAGUIOMAN

  1. PADILLA, SALMA (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – DAGUIOMAN

  1. BAG-AYAN, OMLI (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. GASCID, NORMAN
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – DAGUIOMAN

  1. BALUDEN, EMILIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BAÑAGA, FELY
    (INDEPENDENT)
  3. BANGAYEN, SALANGGO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BAULA, MAGSAYSAY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BOLAOIT, CAESAR
    (INDEPENDENT)
  6. CO KUE, MELCHOR
    (INDEPENDENT)
  7. DALIENG, SUSANA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  8. DELNAGEN, FRANCISCO
    (INDEPENDENT)
  9. ENTINO, JONALYNE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  10. GARCIA, RUDY
    (INDEPENDENT)
  11. LOMIOAN, PEPITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. PADERES, WIDON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. PASUDAG, LIPI (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. PASUDAG, WILLIAM
    (INDEPENDENT)
  15. QUIBAYEN, NOEL
    (INDEPENDENT)
  16. SABOY, MERRILYN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  17. TACLAWAN, STEPHEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. WACAL, RISING (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – DANGLAS

MAYOR – DANGLAS

  1. BERNOS, ESTHER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. FRANCO, ROMAR
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – DANGLAS

  1. BERNOS, ANDRES (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – DANGLAS

  1. ABAOAG, ANICETO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ALBAYALDE, JULIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. ALCARTADO, NESTOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. ALITA, GENARO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BACCANI, RODRIGO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. BANGGAD, FELIPE
    (INDEPENDENT)
  7. HERNANDEZ, HERBERT (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. LAYUGAN, MICHAELA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. TAN, GILBERT (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – DOLORES

MAYOR – DOLORES

  1. BAÑEZ, CORNELIO NEIL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. GUZMAN, ABET (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. GUZMAN, ALBERT (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  4. SEARES, ROBERT VICTOR JR (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)

VICE-MAYOR – DOLORES

  1. CORTEZ, EMELITO (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  2. GUZMAN, CLEMENTE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  3. MARZAN, JUDY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. TURQUEZA, CONDE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – DOLORES

  1. AMANO, MARIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ARDANIEL, ROBERT (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  3. ARIAS, ROMEO (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  4. ARIOTA, MARILYN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  5. AUAYANG, JOAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. AVILA, ROWENA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  7. AYSON, LYN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. BALMACEDA, EDUARDO (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  9. BAÑEZ, FRANCIS (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  10. BANG-OCHAN, MARIETA (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  11. BARBOSA, BEA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  12. BUENAFE, CARLO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  13. BUMAGAT, JULIETA (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  14. CASTRO, LIRIO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  15. CLARO, MERMAC (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  16. GABOR, BONG (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  17. GUZMAN, GERRY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  18. PACAPAC, EDWIN
    (INDEPENDENT)
  19. PILOTIN, SAMMY
    (INDEPENDENT)
  20. PUNZALAN, VICTORIA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  21. SEARES, SESY (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  22. TALINGDAN, FERDINAND (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  23. TALINGDAN, RUSTOM (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  24. TIGRADO, PACCOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  25. TORDIL, IRENEO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  26. TORDIL, JACINTO
    (INDEPENDENT)
  27. TORDIL, PEMPE
    (INDEPENDENT)
  28. TRINIDAD, DIOSDADO JR. (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  29. TUBAÑA, JOSEPH (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  30. TUBICE, BONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  31. TURQUEZA, CARLITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  32. VELASCO, RODOLFO (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  33. VILLALOBOS, JOVANY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  34. ZAPATA, CLARA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

Abra Official Candidates 2013 – LA PAZ

MAYOR – LA PAZ

  1. BERNOS, JB (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BERNOS, FLORENCIA
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – LA PAZ

  1. BADUA, JACOBO
    (INDEPENDENT)
  2. BERNOS, CHING (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – LA PAZ

  1. ADRIATICO, SISO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. AFOS, SEVERO II
    (INDEPENDENT)
  3. BALOLONG, CECILIO
    (INDEPENDENT)
  4. BERNOS, NORMANDY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  5. BIDES, ARLENE
    (INDEPENDENT)
  6. BISCARRA, ATTONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. BISCARRA, JUN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. BONETE, JUAN
    (INDEPENDENT)
  9. NONO, BATSOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. PACIS, JOHN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. PALOS, BISTIK (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. QUIDAY, GERMAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. TALINGDAN, GIL (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – LACUB

MAYOR – LACUB

  1. BAROÑA, LYSANDER (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. BERSAMINA, ESTELITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – LACUB

  1. BAROÑA, LEO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. TADEO, JOCELYN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

COUNCILOR – LACUB

  1. BALAOAG, CONRADO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. BALMACEDA, POLICARPO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  3. BANATAO, ROMMEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BATOON, SALVADOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BERNAL, DANILO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. BOSE, CECILIA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  7. BRILLIANTES, ARTEMIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. EDUARTE, CARIDAD (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. EGUEM, LEONARDO JR. (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  10. FERAREN, DELFIN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  11. MANANGBAO, CONCHITA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  12. NELSON, MARY JHANE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  13. ORTEGA, EUSEBIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. REYES, BENJAMIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. REYES, RODOLFO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  16. SIMANGEN, RODNEY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – LAGANGILANG

MAYOR – LAGANGILANG

  1. ABAYA, PATROCINIO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. SINOGO, LIZARDO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – LAGANGILANG

  1. ASPACIO, CRESENCIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. TUZON, BENITO SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – LAGANGILANG

  1. ABORJE, ARNULFO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ALVIS, RAFAEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. AQUINO, FEDERICO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. ATMOSFERA, RODERICK (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. AYUNON, JUANITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. BALMACEDA, ANTONIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. BRILLANTES, MICHAEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. CALIBOSO, EDNA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. OMLI, MA. VICTORIA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. OROSCO, DARWIN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. ORTIZ, BETTY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. PEREZ, AMADO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. RAMIREZ, WILFREDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. TACIS, SOTERO SR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. VILLAMOR, VERONICA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. VILLANUEVA, MARIO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – LAGAYAN

MAYOR – LAGAYAN

  1. BILONG, ANTONIO
    (INDEPENDENT)
  2. BILONG, JOEL SR.
    (INDEPENDENT)
  3. CORPUS, VICKY
    (INDEPENDENT)
  4. JOSON, BERNA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. LUNA, HAYA
    (INDEPENDENT)
  6. LUNA, JENDRICKS
    (INDEPENDENT)
  7. MALAÑGEN, CORNELIO
    (INDEPENDENT)
  8. PAINGAN, RONIE
    (INDEPENDENT)
  9. PASIGUEN, AMBEL
    (INDEPENDENT)
  10. SINDON, RUBIO
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – LAGAYAN

  1. CRISOLOGO, EDMARC (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. LUNA, JOY
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – LAGAYAN

  1. BAYLE, GEORGE
    (INDEPENDENT)
  2. BILONG, ROMEL
    (INDEPENDENT)
  3. CACHERO, JEREME
    (INDEPENDENT)
  4. DONATO, CARLOS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. GANGAS, LORETO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. GARCIA, DENNIS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. JOSON, ISAGANI (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. LAYAO, TOMAS
    (INDEPENDENT)
  9. LAZAGA, MARLON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. PACIS, BEDA
    (INDEPENDENT)
  11. PARADO, LEONARDO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. PARIÑAS, CLEOFAS
    (INDEPENDENT)
  13. PARIÑAS, RODRIGO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. RUBEN, AGUINALDO
    (INDEPENDENT)
  15. SEQUERRA, GEORGE
    (INDEPENDENT)
  16. TABAS, FREDDIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. ZAPATA, GIL
    (INDEPENDENT)

Abra Official Candidates 2013 – LANGIDEN

MAYOR – LANGIDEN

  1. BUENO, ISIDRO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. CASTILLO, NOEL (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

VICE-MAYOR – LANGIDEN

  1. GUZMAN, IDANG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. PALECPEC, SECEL (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

COUNCILOR – LANGIDEN

  1. AGLIPAY, MAYO
    (INDEPENDENT)
  2. BIO, BERNARDINO
    (INDEPENDENT)
  3. BISARES, JOVITO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  4. BLUE, AGUSTING
    (INDEPENDENT)
  5. BORILLO, FELICISIMO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  6. BUENO, MARY
    (INDEPENDENT)
  7. CABIGON, ROLANDO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  8. CASTILLO, MARVIN
    (INDEPENDENT)
  9. CASTILLO, RUBEN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  10. ESPEJO, HECTOR
    (INDEPENDENT)
  11. JOHNSON, REY MARK
    (INDEPENDENT)
  12. LLANEZA, WILLIAM (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  13. PALECPEC, JOEY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  14. PAPAGAYO, REDEN
    (INDEPENDENT)
  15. PAZ, FLORIDEL (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  16. SINGSON, DIONISIO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  17. TADEO, TOTOY
    (INDEPENDENT)
  18. VALERA, RONALD
    (INDEPENDENT)

Abra Official Candidates 2013 – LICUAN-BAAY (LICUAN)

MAYOR – LICUAN-BAAY (LICUAN)

  1. DOMINGO, ALEJO
    (INDEPENDENT)
  2. MILLARE, CHRISTOPHER SR.(LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – LICUAN-BAAY (LICUAN)

  1. CASTILLO, AUNNIELYNE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. MOLINA, ARNOLD SR.
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – LICUAN-BAAY (LICUAN)

  1. AZADA, EMAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BALANAY, ANTONIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BANATAO, ALFREDO
    (INDEPENDENT)
  4. BERSAMIN, JOSE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BLANCA, MIGUEL
    (INDEPENDENT)
  6. BLANDO, MISAH (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. BULAAY, RODOLFO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. CARIÑO, JOSEPHINE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. HERRERO, MARILYN
    (INDEPENDENT)
  10. PANABANG, GODFREY
    (INDEPENDENT)
  11. QUINTO, ANGELITA
    (INDEPENDENT)
  12. SANNADAN, SANTIAGO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. TABILIN, MARLON
    (INDEPENDENT)
  14. TADEO, PERIAM (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. TURALBA, MALENNAG
    (INDEPENDENT)
  16. WACGUISAN, OSMENIO
    (INDEPENDENT)

Abra Official Candidates 2013 – LUBA

MAYOR – LUBA

  1. BISCARRA, MARCELO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. DUMAGUING, LEONARDO
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – LUBA

  1. BISCARRA, ROLANDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. DAOATEN, ROMERO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – LUBA

  1. ABAOAG, ALFONSO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BAGANI, JONAHLYN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BAYUDANG, DELFIN SR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BELENO, SAMMY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. BUENAFE, RUFINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. DAMUASEN, DIONISIO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  7. DAOILI, ROMEO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  8. EVARISTO, GERSON (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  9. GABAOEN, OSIAS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. LANG-AYAN, JOVEN SR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. PIOIG, FELIZARDO BOY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  12. QUIBLADO, MARCIAL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. SAGUDANG, MODESTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – MALIBCONG

MAYOR – MALIBCONG

  1. BAAWA, MARIO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. BACUYAG, BENIDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – MALIBCONG

  1. DUGGAY, JOSEPH (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. SIDDAYAO, REGINO (AKSYON)
    (AKSYON DEMOKRATIKO)

COUNCILOR – MALIBCONG

  1. BALITNANG, CLEMENTE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. BALUTOC, ESTRELITA
    (INDEPENDENT)
  3. BAYUDANG, ANTONIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BERNAL, JESTER REY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BOYAGAN, FERNANDO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  6. BUENAVISTA, ARNOLD
    (INDEPENDENT)
  7. BUSAY, LUCIO
    (INDEPENDENT)
  8. CALVARIO, LUCIA
    (INDEPENDENT)
  9. CAMARAO, SANTIAGO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. CASAY, RICARDO
    (INDEPENDENT)
  11. ELVEÑA, CHARITY
    (INDEPENDENT)
  12. ESTIGOY, FLORENDA
    (INDEPENDENT)
  13. GAANO, BERNARDO
    (INDEPENDENT)
  14. GAMMENG, MILAN
    (INDEPENDENT)
  15. LABBAGAN, GIBSON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. LOCQUIAO, LYDIA
    (INDEPENDENT)
  17. MABANAG, JOSEPH (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. MALAGA, TEOFILO
    (INDEPENDENT)
  19. MALAGGAY, LORETO
    (INDEPENDENT)
  20. MASADAO, ARTEMIO
    (INDEPENDENT)
  21. MOLINA, AMOR
    (INDEPENDENT)
  22. MOLINA, FRANCISCO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  23. PAGANAO, SERGIO
    (INDEPENDENT)
  24. PAREDES, CONCEPCION (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  25. SALIMBAY, ANDREW (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  26. TADEO, ELMER
    (INDEPENDENT)
  27. TIGGANGAY, ELPIN
    (INDEPENDENT)
  28. TUANQUIN, MARINO
    (INDEPENDENT)
  29. VIERNES, LEONARDO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – MANABO

MAYOR – MANABO

  1. DOMASING, DARREL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. DOMINGO, EDITO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

VICE-MAYOR – MANABO

  1. GAYAO, ARTHUR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. LIZARDO, RANDY
    (INDEPENDENT)
  3. PRIETO, NIXON
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – MANABO

  1. AMMASI, PILO
    (INDEPENDENT)
  2. ANDALLO, ROBERTO JR. ( LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. ANDRES, JERRY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. ANTONIO, HOMOBONO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  5. BALANGCAD, AGAPITO SR.
    (INDEPENDENT)
  6. BATONDO, REXIE
    (INDEPENDENT)
  7. BAWALAN, BOTS
    (INDEPENDENT)
  8. BERROY, REBO
    (INDEPENDENT)
  9. BONA, AVENTINO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  10. DOMINGO, BHOY
    (INDEPENDENT)
  11. FELINA, DENNIS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. FETALVERO, ARTEMIO
    (INDEPENDENT)
  13. LICUBEN, JAIME (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. MALAÑGO, LACTO
    (INDEPENDENT)
  15. PUGLAY, DAVID (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. SAPONGEN, PEPING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. TAYAOA, IGO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. UTTAO, OSCAR SR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – PEÑARRUBIA

MAYOR – PEÑARRUBIA

  1. BALBUENA, GERALDINE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. DOMESAG, ANTONIO JR.
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – PEÑARRUBIA

  1. CECILIA, JANE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. TINGONONG, JANETTE
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – PEÑARRUBIA

  1. ATMOSFERA, CARMELO LYNDON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BUMOGAS, DELFIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. CASTAÑEDA, JEOFFREY
    (INDEPENDENT)
  4. CUSTODIO, PACITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. DAMASEN, RANY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  6. ESMILLA, JOVITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. HACUTINA, MELVA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. MAMSAANG, ALVARO DEMETRIO
    (INDEPENDENT)
  9. MASAOAY, CARMELO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. OMLI, ROMMEL
    (INDEPENDENT)
  11. VALENCIA, PERLITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. VIADO, HELEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. ZAPATERO, ERNESTO
    (INDEPENDENT)

Abra Official Candidates 2013 – PIDIGAN

MAYOR – PIDIGAN

  1. VALERA, ANTONIO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. VALERA, JANNSEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – PIDIGAN

  1. BISARES, ARNULFO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. PACUÑO, DISRAELI (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

COUNCILOR – PIDIGAN

  1. ADVINCULA, ROMEO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. ANIN, MARLOU (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  3. BELANDRES, ZER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BILLEDO, ATTING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BISARES, NOEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. DALERE, SIPIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. GARCIA, JOEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. MADRIAGA, ODJING (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  9. PACLEBA, LORETO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. PACUÑO, NEXUS (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  11. PILARTA, FLORANTE SR. (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  12. QUIBA, EFREN
    (INDEPENDENT)
  13. SANIDAD, CHERRY PINK (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. SUPNET, EDDIE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  15. VALENTINO, FERNANDO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  16. VALERA, JOSEPH DOMINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – PILAR

MAYOR – PILAR

  1. BEROÑA, NOEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. DISONO, JAJA JOSEFINA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

VICE-MAYOR – PILAR

  1. BEROÑA, CHRISTOPHER (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. DUMLAO, ROGELIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – PILAR

  1. ALVARADO, JOSIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BALLERAS, DONDI (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BORCE, ENRITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BUALAT, SAMUEL (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  5. CIERVO, ROGELIO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  6. CORPUZ, JERRY
    (INDEPENDENT)
  7. DAIT, AMORELLE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  8. DASALLA, PEPITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. DEL PINTOR, MELODY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. DIAZ, RODELIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. DIZON, RESTITUTO SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. DOMINGO, ROBERTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. DORAL, AMANTE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  14. DUMLAO, CECIL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. DUMLAO, MEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. FUNTANILLA, DANILO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  17. GUZMAN, MACARIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. PAMLAS, PETRONILO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  19. SIQUIANG, INSIONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  20. SISON, ROMULO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  21. SOMERA, CRISPULO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – SALLAPADAN

MAYOR – SALLAPADAN

  1. CARDENAS, NENITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ENOSTACION, WILBERT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – SALLAPADAN

  1. CARDENAS, GARDE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. LINGLINGEN, OSMEÑA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – SALLAPADAN

  1. AGAID, JENZY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BALINGOAY, MOLATO
    (INDEPENDENT)
  3. BARO, GERARDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. BATOON, CHESTON WARREN
    (INDEPENDENT)
  5. BATOON, FILOMENO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. BAYONGAN, TONTON (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  7. BRINGAS, AMOR JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. BUNAGAN, DOGAY
    (INDEPENDENT)
  9. DACUYAN, JOSEFINA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  10. DAIPAN, BENNY
    (INDEPENDENT)
  11. DALIENG, MAILED (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. ISIDRO, OSCAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. LEONES, BELEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. MANGGAD, BARNET (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. MARCOS, LINGBAOAN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  16. MUSTARD, CESAR
    (INDEPENDENT)
  17. NUEVA, BINGLE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  18. PADERES, IGNACIO
    (INDEPENDENT)
  19. PALIGUTAN, MURAY
    (INDEPENDENT)
  20. PATARAY, FREDDIE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  21. TABACO, SALLY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  22. TANORA, EDGAR (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  23. TORRES, SELVI (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  24. TRONGCO, NANCY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – SAN ISIDRO

MAYOR – SAN ISIDRO

  1. PACSA, ERNESTO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – SAN ISIDRO

  1. PACSA, JUN-JUN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SAN ISIDRO

  1. AGMATA, ELPIDIO SR.
    (INDEPENDENT)
  2. BALANAY, YOLANDA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BITANA, ADOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. CABBAB, NOE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. CABUNOC, FILOMERTO
    (INDEPENDENT)
  6. CALLAÑGA, CON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. CALLOS, ANABEL
    (INDEPENDENT)
  8. MANGLIBO, FERNANDO
    (INDEPENDENT)
  9. MANGLIBO, NERIO
    (INDEPENDENT)
  10. PACSA, MEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. PERALTA, FERNANDO
    (INDEPENDENT)
  12. PERONA, DELFIN
    (INDEPENDENT)
  13. RAMOS, GAUDENCIO
    (INDEPENDENT)
  14. REYES, PRIMO
    (INDEPENDENT)
  15. SUPNET, AUREALYN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. TOLENTINO, BOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. VASQUEZ, DEMETRIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – SAN JUAN

MAYOR – SAN JUAN

  1. BAUTISTA, MARCO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – SAN JUAN

  1. BARBOSA, LEO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ORTEGA,ROSALINDA (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SAN JUAN

  1. BARBERO, GRADY STEVE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BARBERO, MARION (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BILLEDO, FERNANDO
    (INDEPENDENT)
  4. BLANZA,CARMENCITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BOSE, GENEROSO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. BOSQUE, EPHRAIM
    (INDEPENDENT)
  7. DICKSON, DANIEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. HALL, KAEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. MANZANO, EVANGELINE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. ROJAS, RODOLFO
    (INDEPENDENT)
  11. TA-A, JUDIMAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. TAGUDAR, REMIGIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. TERREDAÑO, JOVITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – SAN QUINTIN

MAYOR – SAN QUINTIN

  1. DIAZ, AMADOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. QUIBILAN, SOSIMO
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – SAN QUINTIN

  1. AZNAR, JOJO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SAN QUINTIN

  1. ACOSTA, ELIZABETH
    (INDEPENDENT)
  2. BENIGNO, ANGELITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BRINGAS, ADONIS
    (INDEPENDENT)
  4. CABILAN, AMADO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. CLAVERIA, DIONISIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. GARCIA, URSULA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. GARDE, FRANKIE SR.
    (INDEPENDENT)
  8. HERNANDEZ, MARCELINO JR.
    (INDEPENDENT)
  9. LUMAPAG, BERNARDINO JR.
    (INDEPENDENT)
  10. MUNAR, HECTOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. PACURSA, CESAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. PAJARA, ADONIS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. RUBIO, PROSPERO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – TAYUM

MAYOR – TAYUM

  1. ALAGAO, REYNALDO
    (INDEPENDENT)
  2. BRILLANTES, JOEY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. EDUARTE, GLEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – TAYUM

  1. BARBIETO, JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. DION, BIENVENIDO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. MOLINA, IRENEO
    (INDEPENDENT)
  4. TUZON, ALFREDO
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – TAYUM

  1. ALAGAO, ARMANDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BALLENA, SANDING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BARBIETO, ALFREDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. BUGTONG, BARTOLOME (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. CARIÑO, ARTURO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. ESCALANTE, TOMMY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. FERNANDEZ, BANOG
    (INDEPENDENT)
  8. FLORES, CHERYLIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. GALINADA, FREMIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. GANDEZA, CONRADO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. LOMANOG, BENJAMIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. MILLARE, BIENVENIDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. MOLINA, PITTONG
    (INDEPENDENT)
  14. TAEZA, WILFREDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. TAMO, ROMEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. TEJERO, AVELINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – TINEG

MAYOR – TINEG

  1. CRISOLOGO, CITA
    (INDEPENDENT)
  2. CRISOLOGO, CORINTHIA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. LUNA, CROMWELL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. RAMIREZ, CLEMENCIO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

VICE-MAYOR – TINEG

  1. BENWAREN, TONY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. CRISOLOGO, EDWIN SR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – TINEG

  1. AYABA, ROY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BATAWANG, VICTOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. COLOMA, ISIDRO
    (INDEPENDENT)
  4. DAVID, TEODORO
    (INDEPENDENT)
  5. EDUARTE, RESTY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  6. ELVEÑA, EFREN
    (INDEPENDENT)
  7. INON, JOSEPHINE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. LANAG, ELPIDIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. LATAWAN, MANZANO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. LIBUEN, CELESTINO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  11. PALANGI, CARMELO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  12. PARADO, PEPITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. QUEZADA, NOEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. QUISGAY, SAYGO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. SAGUDANG, ESPERANZA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  16. TAN, KIDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. TANDI, REY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  18. TINGDAY, GENER (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  19. TINGDAY, SAMMY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  20. TINONG, ROBERTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  21. TURALBA, NICOMEDES (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  22. URINGAN, CARLO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  23. VALENCIA, RANDOLPH (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – TUBO

MAYOR – TUBO

  1. BALLANGAN, GUILBERT (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – TUBO

  1. GATTUD, JOHNNY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – TUBO

  1. AGWAKING, MARIANO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ANDANAN, MARIFEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. ARCISO, JOSEPH
    (INDEPENDENT)
  4. BARCENA, NESTOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BAROÑA, MILDRED (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  6. BAYBAY, MAURICIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. BELINO, JUN
    (INDEPENDENT)
  8. CALBAYAN, SOFONIAS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. DACLIS, BALTAZAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. DAMULLAN, DESIREE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  11. DANGNGAY, FIDEL
    (INDEPENDENT)
  12. DAWALA, BENJAMIN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  13. DOM-OGEN, VICTOR
    (INDEPENDENT)
  14. LAWAGAN, DOMINGO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. LUMIIB, JAMES
    (INDEPENDENT)
  16. MACARIO, MIGUEL (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  17. PATIL-AO, MARY BLESS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. SEGUNDO, PEPE
    (INDEPENDENT)
  19. VICTOR, DENDEN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

Abra Official Candidates 2013 – VILLAVICIOSA

MAYOR – VILLAVICIOSA

  1. LAGEN, MARJORIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – VILLAVICIOSA

  1. LAGEN, JOSE JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – VILLAVICIOSA

  1. ADVINCULA, EDDIE
    (INDEPENDENT)
  2. AOINGAN, JOJIT
    (INDEPENDENT)
  3. BELMES, EDMUNDO
    (INDEPENDENT)
  4. BELMES, MARICHU (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. CAMILING, JULIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. CARDONA, JOVITO
    (INDEPENDENT)
  7. CAYABO, FIDEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. DALLIGOS, JEREMIAS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. DALMAS, ARTHUR
    (INDEPENDENT)
  10. DAMASEN, DEDICACION (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  11. DAY-EM, VICTOR
    (INDEPENDENT)
  12. MANANGAN, JIMUEL
    (INDEPENDENT)
  13. OCA, INGRID (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. PANED, ALEX (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. PANED, RODILLO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. PILAR, AGRIFINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. RAMOS, ROLANDO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

Comments

comments

Socialize

Share This Post

Google1DiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on . Filed under Official Candidates. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>